Výtvarníci z Centra voľného času tvoria aj počas pandémie, dosahujú úspechy

Ilustračná fotografia. Zdroj: Andrea Lőrinczová

Žiaci Centra voľného času v Nových Zámkoch pracujú na svojich dieľach aj počas pandémie. Ich maľby sa dostali aj do fotoknihy, momentálne maľujú online.

Jedným z projektov Centra voľného času z minulého roka je maľovanie historických scenérií mesta Nové Zámky. „V uplynulom školskom roku sme boli inšpirovaní fotoalbumom mesta. Veľmi nás zaujali staré fotografie o našom meste,“ hovorí Marta Gyurkovicsová, vedúca výtvarného krúžku a tvorivých dielní v Centre voľného času na Jánošíkovej ulici.


Diela mladých umelcov. Zdroj: Andrea Lőrinczová
Tento projekt bol mimoriadne úspešný, mknohé z prác sú zvečnené vo fotoknihe ohľadom Nových Zámkov. Žiaci si historickú fotografiu, ktorú premaľujú vyberali sami. „Žiaci si mohli vybrať, ktorý obrázok sa im páči a na základe tej predlohy maľovali svoje obrazy. Pri maľovaní sme sa aj niečo naučili a priblížili, ako vyzeralo naše mesto v minulosti,“ hovorí Gyurkovicsová.
Výtvarníkov toto zadanie jednoznačne zaujalo, keďže sa jednalo o pohľad do minulosti prostredníctvom malieb a fotografií. „Na veľké prekvapenie všetkých táto práca a pohľad do minulosti zaujali. Dôkazom toho boli úžasné práce mladých výtvarníkov vo veku od 8 rokov až 17 rokov,“ konštatuje Marta Gyurkovicsová.


Diela mladých umelcov. Zdroj: Andrea Lőrinczová
Práce mladých umelcov nezostali iba v Centre voľného času. Boli vystavené v obchodnom centre a sú súčasťou knihy o histórií mesta.  „Tieto práce boli vystavené v OC Aquario Nové Zámky. Následne bola zhotovená Fotokniha s názvom História mesta Nové Zámky. Kniha obsahuje všetky práce mladých výtvarníkov,“ vysvetľuje Gyurkovicsová.
Fotoalbum s prácami žiakov bol venovaný mestu Nové Zámky. „Obrazy budú tiež, len musíme počkať až nám to  súčasná  situácia umožní,“ informuje Marta Gyurkovicsová.

Výtvarníci momentálne maľujú dištančne, tvoria aj počas pandémie

Počas aktuálneho školského roka chodili žiaci a študenti do škôl iba približne dva mesiace. Kvôli zhoršujúcej sa situácií pokračuje výuka online formou. „V novom školskom roku sme začali pracovať veľmi intenzívne, žiaľ krátko. Od októbra máme dištančné vyučovanie,“ konštatuje Marta Gyurkovicsová, vedúca výtvarného krúžku a tvorivých dielní v Centre voľného času.


Diela mladých umelcov. Zdroj: Andrea Lőrinczová
Umelci však napriek prekážkam pokračujú v činnosti. „Naše maľovanie, kreslenie funguje online. Nevzdali sme to ani takto a pracovali naďalej,“ hovorí Gyurkovicsová.
Prispôsobili sa aktuálonej situácií a aktuálnu realitu reflektujú aj ich nové obrazy. Namiesto vystavovania sú diela zverejnené na sociálnych sieťach. „Vytvorili sme portréty v rúšku, všetky sú zverejnené na FB. V decembri sme mali vyhlásenú Vianočnú súťaž o Najkrajšiu vianočnú pohľadnicu, o Najkrajšie anjelské vianoce a Najkrajšiu vlastnoručne vyrobenú ozdobu..,“ informuje Marta Gyurkovicsová.
Aj niektoré z novších diel sa rozhodlo Centrum voľného času venovať mestu Nové Zámky. „Výnimočné výtvarné diela, anjelov, sme venovali Mestu Nové Zámky. Sú to práce mladých výtvarníkov,“ hovorí Marta Gyurkovicsová.


Diela mladých umelcov. Zdroj: Andrea Lőrinczová
Jedná sa o práce 17-ročnej Veronika Szúcsovej, štrnásťročnej Emy Kelleovej a osemnásťročného Ákosa Tárnoka. Anjeli majú symbolizovať pokoj. „Nech sú títo anjeli symbolom nevinnosti, ochrany a strážcov v našom meste,“ uzatvára Marta Gyurkovicsová, vedúca výtvarného krúžku a tvorivých dielní v Centre voľného času.
Richard Prutkay

Autor článku: Richard Prutkay

Založil som a dodnes spravujem regionálny spravodajský portál Som Novozámčan. Záleží mi na mojom rodnom meste Nové Zámky a preto sa ho snažím zlepšovať prostredníctvom mojej práce v Som Novozámčan a Teen Media.

Zdieľajte článok:

Komentáre - Vyjadrite svoj názor: